HATÁRTALANUL: HAT-KP-1-2024/1-001292

HATÁRTALANUL HORVÁTORSZÁGBAN

Az Ostffyasszonyfai Petőfi Sándor Általános Iskola és a Rábapatyi Arany János Általános Iskola 33 tanulója és 3 pedagógusa 2025. április 28. és május 01. között a „Határtalanul!” pályázati program
(HAT-KP-1-2024/1-001292) keretében Horvátországba látogattak. Az élményekben gazdag kirándulás célja az volt, hogy a diákok olyan nevezetes helyeket keressenek fel, amelyek korábban Magyarországhoz tartoztak, és ma is többségében magyarlakta területek, valamint személyes tapasztalatokat szerezzenek a külhoni magyarságról a nemzeti összetartozás jegyében.
Az élményekben gazdag 4 nap alatt az alábbi látnivalókat tekintettük meg:

1. nap: Drávaszögben és Dél-Baranyában barangoltunk.
Kirándulásunk első napján a Dráván átkelve érkeztünk meg Eszékre, ahol valamikor az a török fahíd állott, amelyet Zrínyi égetett fel. A városban 1849 februárjában szabadságharcunk legnagyobb magyar veszteséggel járó ütközete zajlott.
Eszéken látogatást tettünk a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központba, ahol megismerkedtünk a horvátországi magyarok oktatási és kulturális helyzetével.
Felkerestük a várban Eszék óvárosát és annak főterét, a dzsámiból átalakított templomot, majd pedig a Ferences rendiek udvarában megtekintettük a bombatölcsérekből és puskahüvelyekből állított Krisztus feszületet. Innen a belváros felé indultunk, ám előbb megtekintettük a kultikus „A fityó elgázolja a tankot” szobor kompozíciónál. A főtéren megtekintettük a Szent Péter és Pál Nagytemplomot és a főbb nevezetességeket.
Eszékről továbbindulva felkerestük a Kopácsi-Rét Nemzeti Parkot. A helyi hagyományos építészeti elemeket felvonultató, mégis modern látogatóközpontban a nemzeti parkot bemutató kiállítást tekintettük meg, majd a bürü hidakon (fapallókon) tettünk sétát a mocsaras terület felett.  Az első nap utolsó állomásakéntellátogatunk a várdaróci tájházba, amely falu központjában található és ahol megismerhettük a baranyai magyarság hagyományait.
Első éjszakai szállásunk Pélmonostoron a Magyar Ház volt.

2. nap: Zágráb magyar vonatkozásai. 
A második nap reggelén Vörösmartra, Juhász Sándor pincészetébe, és annak múzeumszerű udvarára látogattunk, ahol a szőlő feldolgozás folyamatát ismertük meg, és sok érdekes régiséget is láthattunk
A nap további részében néhány órás autóbuszos utazás után Horvátország fővárosába, Zágrábba érkeztünk.
Sétánkat itt a MÁV egykori főépítésze, Paffl Ferenc által tervezett központi vasútállomástól kezdtük.
Innen Tomiszlav király lovasszobra mellett elhaladva megtekintettük a magyar honfoglalás millenniuma alkalmából átadott pavilon épületet, majd a séta parkban haladva láthattuk közös történelmi nagyjainknak, Zrínyi Miklósnak és Jurisics Miklósnak, Kőszeg védőjének a mellszobrát.
Meglátogattuk a Káptalandombon emelt székesegyházat, benne a Szent István kápolnával, ahol Szent László koronázási palástja található. Itt nyugszik Erdődy Tamás, valamint az 1919-es újratemetés óta Frangepán Ferenc és Zrínyi Péter is.

A Káptalandombi városrészből átsétáltunk a Felsővárosba (Gradac), itt előbb a Jellasics-teret és a Jellasics lovas szobrot tekintettük meg a főtéren, majd a dombon fel sétálva az öreg kapun át a Szent Márk-térre értünk. Itt található a horvát Szábor, vagyis az országgyűlés, amely a Szent Márk templomra néz, amelyen Horvátország és Zágráb címerét Zsolnai cserépből rakták ki. Ezt követően a felvonók menti lépcsőkön visszatértünk a sétáló utcára és a város magjába.
Zágráb megtekintése után ismét autóbuszos utazás következett és néhány óra múlva először pillanthattuk meg az Adriai-tengert.
Itt szállásunk a következő két éjszakán Selcén a Millennium Deluxe Hotel volt.
 
3. nap: Fiume és Abbázia, a „Magyar Tengerpart”.  A Kvarner-öböl magyar vonatkozásai. 
A napot hajókirándulással kezdtük az Adrián Krk-szigetről, Omisaljból indulva. A 90 perces hajózás során a következő látnivalókat tekintettük meg: a Krk-sziget hídja, Kraljevica városa, panorámás kilátás a Zrínyi-Frangepán kastélyra és az Omišalj-öbölre.
Napi programunk következő állomásaként Tersatto várába látogattunk, amely a környék legmagasabb pontja, így kiváló helyszín erődítmény számára, amelyet minden itt élő nép kihasznált. Legutoljára Laval Nugent von Westmeath gróf, ír származású császári és királyi tábornagy volt a tulajdonosa, aki számunkra az 1848/49-es forradalomból ismert. A Habsburgokat szolgálva rengeteg kincset gyűjtött össze a várban, amely így Horvátország első múzeuma lett. Az ő emlékét őrzik a félig kakast félig sárkányt formázó alakok is, amely a címerállata volt a Nuget családnak. Szintén a dombtetőn megtekintettük a Tersattoi Mária búcsújáró templomot, amelynek kápolnája magyar hadihajók emlékét őrzi.
Innen a városmagba a zarándokok lépcsőin, a tersattói lépcsőkön mentünk le, ahol megismerkedtünk Fiume történelmi belvárosával, a korzón található Óratoronnyal, a kikötővel és annak magyar felirataival. Megtekintettük a magyar időben épült a piacot, a színházat, és egyéb fontos épületeket: a Kormányzói Palota, a Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság épülete, az Adria-palota és az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. székháza.
Felkerestük a magyar feliratú kikötői bólyákat és a Baross emléktáblát, illetve Jókai emlék tábláját, majd megnézzük az római időkből megmaradt “öreg kaput”. Megtekintettük Szent Víd, a város védőszentjének a templomát, ahol Feszty Árpád mennyegzőjét is tartották és amely a 100 kunáson is, mígnem be nem vezették az eurót. Ezután láthattuk a fiumei ferde tornyot is, valamint felkeressük a helyi Baross Gábor Magyar Kultúrkör Székházát.  
Abbázia minden villájához gazdag, sokszor nemesi származású magyar családok története fűződik, itt kezdtük délutáni sétánkat, felidéztük néhány család történetét. Sétáltunk a tengerparton a híres, sziklába vájt sétányon és felkerestük a Hotel Palace Bellevue-t, amely Markusovszky Lajos 1848-49-es tábori főorvos utolsó lakhelye volt. Emlékét tábla őrzi a szálloda falán. Majd pedig a Jannette Villához sétáltunk, ahol Móra Ferenc emléktáblája hirdeti, hogy az író itt fejezte be az “Ének a búzamezőkről” c. alkotását.     
Kirándulásunk utolsó estjén köveket és kagylókat gyűjtöttünk a tengerparton, néhányan térdig besétáltak a vízbe.                                                                             
4. nap: Látogatás a Zrínyiek és az Erdődy grófok birodalmában.
Kirándulásunk utolsó napján reggeli után
az autóbuszból búcsúpillantást vetettünk a tengerre és indultunk napi úticéljaink felé.
Varasd
mintegy 10 évig Horvátország fővárosa volt. Városnézésünk során felkerestük az Erdődy-Zrínyi várkastélyt, és sétát tettünk Európa egyik legszebb, barokk paloták sorát felvonultató belvárosában. Itt találjuk a Megyeházát, a Draskovics Palotát, a székesegyházat és a gyönyörű városházát is, amely Európa-rekorder abban a tekintetben, hogy az 1523-as átadása óta, több mint félezer éve látja el funkcióját.
Csáktornya: Sétát tettünk a Zrínyiek sasfészekben. A várban állították fel azt az obeliszket amely a vadász balesetben elhunyt Zrínyi Miklósnak állít emléket. A bejáratánál található „Zrínyi Péter búcsúja” emlékműnél felidéztük a Wesselényi-féle összeesküvés történetét, amely Zrínyi Péter és Frangepán Ferenc kivégzéséhez is vezetett. Innen az őrtorony hídja fele a Subics féle emléktáblát láthattuk, innen elsétáltunk a Szent Jeromos szlavóniai származás szentünk szobrához, a Zrínyi fához, Zrínyi teljes alakos szobrához és a turulmadaras központi Zrínyi emlékoszlophoz.

A fantasztikus négy nap összekovácsolta a két iskola diákjait és tanárait, mindannyian sok új információval, rengeteg élménnyel és a valódi összetartozás érzésével tértünk haza. 

————————————————————————————————————–

HAT-KP-1-2021/1-000884

HATÁRTALANUL HORVÁTORSZÁGBAN

Az Ostffyasszonyfai Petőfi Sándor Általános Iskola és a Rábapatyi Arany János Általános Iskola 44 tanulója és 4 pedagógusa 2022. május 09. és 13. között a „Határtalanul!” pályázati program (HAT-KP-1-2021/1-000884) keretében Horvátországba látogattak. Az élményekben gazdag kirándulás célja az volt, hogy a diákok olyan nevezetes helyeket keressenek fel, amelyek korábban Magyarországhoz tartoztak, és ma is többségében magyarlakta területek, valamint személyes tapasztalatokat szerezzenek a külhoni magyarságról a nemzeti összetartozás jegyében.
Az élményekben gazdag 5 nap alatt az alábbi látnivalókat tekintettük meg:
1. nap: Drávaszögben és Dél-Baranyában barangoltunk.
Ellátogatunk a várdaróci tájházba, amely falu központjában található és ahol megismerhetjük a baranyai magyarság hagyományait. Tettünk egy sétát a Kopácsi-Rét Nemzeti Parkban. A helyi hagyományos építészeti elemeket felvonultató, mégis modern látogatóközpontban a bürühidakon (fapallókon) tettünk sétát a mocsaras terület felett. A Dráván átkelve érkeztünk meg Eszékre, ahol valamikor az a török fahíd állott, amelyet Zrínyi égetett fel. Felkerestük a várban Eszék óvárosát és annak főterét, a dzsámiból átalakított templomot, majd pedig a Ferences rendiek udvarában megtekintettük a bombatölcsérekből és puskahüvelyekből állított Krisztus feszületet. A főtéren megtekintettük a Szent Péter és Pál Nagytemplomot és a főbb nevezetességeket.
2. nap: Magyarok a délszláv háborúban.
Vukovárra érve a délszláv háborúk egyik ikonikus városát ismerhettük meg, ahol máig sok házon látni golyó és repesznyomokat. Meglátogattuk a városi kórház alaksorában kialakított háborús múzeumot és a Magyar Házat. Onnan az újlaki várhoz és templomhoz vezetett az utunk, ahol Újlaki Miklós főúr, erdélyi bán és bosnyák király és Kapisztrán Szent János is megtértek a teremtőhöz. Szentlászlóban a délszláv háborúról emlékeztünk meg a helyi emlékhelynél, amely a Szent László szobor és református templom mellett található.  
Kiskőszeg: A kommunizmus idején zarándokhelyként működő emlékpark főalakja a Julka nevű partizánnő szobra, aki az elmondások szerint először ért át a Dunán, amikor a szovjet csapatok megkísérelték az áttörést 1944-ben. A véres csatának emléket állító emlékhelyről szép kilátásunk nyílt a dunai hídra, illetve a túlparton fekvő szintén magyar településre, Csúza: Felkerestük Ács Gedeon, Kossuth Lajos tábori lelkészének síremlékét.
3. nap: Zágráb magyar vonatkozásai
Városnéző sétára indultunk Zágrábban, Horvátország fővárosában. Meglátogattuk a Káptalandombon emelt székesegyházat, benne a Szent István kápolnával, ahol Szent László koronázási palástját is láttuk. Itt nyugszik Erdődy Tamás, valamint az 1919-es újratemetésük óta Frangepán Ferenc és Zrínyi Péter is. A Káptalandombi városrészből átsétáltunk a Felsővárosba (Gradac), itt megtekintettük a Jellasics-teret, valamint a Szent Márk-teret a Szent Márk templommal.
4. nap: Lovran és Abbázia, a „Magyar Tengerpart”.  A Kvarner-öböl magyar vonatkozásai
A negyedik napot hajózással indítottuk a tengeren. Selce üdülővárosból Rijeka (Fiume) felé vettük az irányt. A monarchia világa elevenedett meg a horvát tengerparton, hiszen Fiume (Rijeka) mellett Abbázia (Opatija) volt a magyar üdülőhely a Kvarner-öbölben. Megismerkedtünk Fiume történelmi belvárosával: a korzón található Óratoronnyal, a kikötővel és annak magyar felirataival. A magyar időben épült a piac, a színház, és egyéb fontos épületek: a Kormányzói Palota, a Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság épülete, az Adria-palota és az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. székháza. Felkerestük a magyar feliratú kikötői bakokat és a Baross emléktáblát is.   
Felsétáltunk Tersatto várába. Majd Opátija (Abbázia) következett.
Abbázia minden villájához gazdag, sokszor nemesi származású magyar családok története fűződik, itt kezdtük sétánkat, felidéztük néhány család történetét. Sétáltunk a tengerparton a híres, sziklába vájt sétányon és felkerestük a Hotel Palace Bellevue-t, amely Markusovszky Lajos 1848-49-es tábori főorvos utolsó lakhelye volt.
5. nap: Látogatás a Zrínyiek és az Erdődy grófok birodalmában.
Varasd mintegy 200 évig Horvátország fővárosa volt. Városnézésünk során felkerestük az Erdődyek várkastélyát és tettünk egy sétát Európa talán legszebb barokk belvárosban.
Itt találtuk a Megyeházát, a Draskovics Palotát, a székesegyházat és a gyönyörű városházát is. Felsőzrínyifalván (Gornji Kuršanec) megkoszorúztuk azt a Zrínyi-obeliszket, amelynek eredetijét Csáktornyán, a Muraközi Múzeum udvarán állították fel. Csáktornyán, a Zrínyiek sasfészkében tettünk sétát.
A fantasztikus öt nap összekovácsolta a két iskola diákjait és tanárait,  mindannyian sok új információval, rengeteg élménnyel és a valódi összetartozás érzésével tértünk haza.